Czy leasing jest lukratywny

Posted by

Dzisiaj opiszemy sobie nieco szerzej temat leasingu i odpowiemy na parę zapytań. Czy należałoby oddawać do niego osobisty samochód? Czy jest to w nowoczesnych czasach dochodowe?


Na początek zdefiniujmy to pojęcie. A w związku z tym, czym jest leasing? Ten termin pochodzi od angielskiego „lease”, co oznacza dosłownie „wynajmować”. Jest to ot tak udzielenie przez jedną osobę samochodu drugiej stronie na czas, który został już wcześniej wyznaczony. Zarówno okres leasingu, jak i dokładne elementy, jakie go dotyczą, są zawarte w umowie leasingowej. Powinno się zaznaczyć, że człowiek, który dokonuje leasingu ciągle jest właścicielem tej właściwości. Druga strona jest tylko tymczasowym użytkownikiem.


Ewidentnie w największym stopniu powszechnie w dzisiejszych czasach uprawianym typem takowej działalności jest leasing samochodów osobowych. Przyczyny tej renomy możemy doszukiwać się w fakcie, że coraz więcej młodych ludzi zdających prawo jazdy żąda prywatnego wozu. Niestety, rodziców czy innych opiekunów prawnych nadzwyczaj często nie stać na taki wydatek. Dlatego też poszukują oni kogoś, kto w razie potrzeby użyczy im wóz, choćby i za opłatą. Nic dziwnego, iż leasing samochodu osobowego jest współcześnie czymś niezwyczajnie popularnym.


Nadal nagminniej wynajmowane są ciężarówki oraz inne samochody dostawcze. To w sam raz wiąże się ze znacznym spadkiem jakości dróg oraz dochodowością zakupu własnego tira. Firmy transportowe jeszcze nagminniej przekonują się, że leasing samochodu osobowego jest niezwykle opłacalny, jeśli nie ma się środków na zakup prywatnego pojazdu.


Argumentem, który przemawia za leasingiem dodatkowo jest możność odliczenia od niego podatku VAT. Przedsiębiorcy nadzwyczaj często korzystają z takiej opcji dwakroć. Pierwszy raz dzieje się to przy obliczaniu czynszu lub leasingowych rat, a drugi. Drugi raz zdołamy odliczyć podatek VAT w czasie okupu przedmiotu leasingu. Powinno się Jednakże zaznaczyć, że jest to w świetle prawa całkiem inna transakcja cywilnoprawna.


Sądzę, że wyeksploatowałem problem leasingu. Wydaje mi się, iż paragraf jest nader interesujący.